Friday, 15 August 2014

Jolita Vaitkutė - Sudoroti Užkalnį (ketchup not included)



Kūrybos ne tik negalima, bet ir neįmanoma suvaržyti. Nebent laikinai, kaip kokioj nors CCCP ar Šiaurės Korėjoje.

Damien Hirst kuria meną iš visko - nuorūkų, vaistų, saldainių, drugelių, musių, kirmėlių, lavonų ir deimantų. Problemų su pardavimais neturi, yra turtingiausias menininkas pasaulyje.

Jeff Koons gali daryti bet ką - įrėminti krepšinio kamuolius ar atlieti iš bronzos akvalangą - kolekcionieriai jo darbus išperka greičiau nei karštas bandeles su cinamonu. Beje, tiek Koons, tiek Hirst patys nieko nedaro, jie tik rodo pirštu samdytiems ghost artist'ams. Karjeros pradžioje Koons'as kai ką darė ir pats, t.y darė ir fotkino seksą su Cicciolina.

Tracey Emin lova, paprasčiausia lova su dėmėtom paklodėm, naudotais prezervatyvais ir tuščias buteliais buvo parduoda už 2,5 milijono svarų.

Ai Weiwei - sudėtingesnis - jis kuria iš saulėgražų, bet jos ne tikros, o porcelianinės.

Hirstą, Weiwei ir kai kuriuos Koons'o darbus būtinai turite pamatyti gyvai, ne žurnale ar monitoriuje - jie palieka didelį įspūdį. Žinoma, jeigu juos žiūrėsit be tam tikro pasiruošimo, tai nieko ten nesuprasit. Čia kaip su Yves Klein mėlyna spalva - arba pagauni kampą, arba ne, vidurio nėra.

Neturiu nieko prieš ir J. Vaitkutę. Žinoma, ne stebuklas tie jos valgomi celebričiai, bet nors tiek gerai, kad kažkiek taps žinoma, o paskui galės daryti ir pardavinėti normalų meną.

Aš kiekvieną kartą, kai užeina tema apie super modernų meną ir naujus saviraiškos būdus, visada prisimenu beveik prieš šimtą metų (1931) parašytą romaną Aukso Veršis.

Pacopypastinsiu rusiškai (dėl to labai atsiprašau):
   Годы страданий начались с тех пор, когда в город приехал новый художник Феофан Копытто.
   Первая его работа вызвала в городе большой шум. Это был портрет заведующего гостиничным трестом. Феофан Копытто оставил станковистов далеко позади. Заведующий гостиничным трестом был изображен не масляными красками, не акварелью, не углем, не темперой, не пастелью, не гуашью и не свинцовым карандашом. Он был сработан из овса. И когда художник Копытто перевозил на извозчике картину в музей, лошадь беспокойно оглядывалась и ржала.
   С течением времени Копытто стал употреблять также и другие злаки. Имели громкий успех портреты из проса, пшеницы и мака, смелые наброски кукурузой и ядрицей, пейзажи из риса и натюрморты из пшена.
   Сейчас он работал над групповым портретом. Большое полотно изображало заседание окрплана. Эту картину Феофан готовил из фасоли и гороха. Но в глубине души он остался верен овсу, который сделал ему карьеру и сбил с позиций диалектических станковистов.
   - Овсом оно, конечно, способнее! - воскликнул Остап. - А Рубенс-то с Рафаэлем дураки - маслом старались! Мы тоже дураки, вроде Леонардо да Винчи. Дайте нам желтой эмалевой краски.

No comments:

Post a Comment